Náš blog se připravuje, některé rubriky se nemusí zobrazovat správně. Pro zhlédnutí fotek přejdi raději na náš

7. 5. 2018 – Rozhodli jsme se Plzeňákovi Honzovi ukázat krásy Orlických hor. Nejprve jsme se podívali na přehradu Pastviny. Tam jsme se zastavili v restauraci U Mostu a naobědvali se. Z restaurace byl krásný výhled na přehradu, po které se už plavilo několik šlapadel. Dnes nám počasí vyšlo.
Druhé místo, které jsme navštívili, byla Zemská brána. Nachází se mezi Pardubickým a Královéhradeckým krajem a zároveň u hranic s Polskem. Je to překrásná přírodní rezervace, tyčí se zde skály a protéká Divoká Orlice. V řece jsou velké balvany, díky kterým je toto místo ještě více jedinečné. Dá se po nich zvesela skákat. My jen takovým poskakováním z kamene na kámen strávili třeba půl hodiny. Hlavně tedy Honza, který si troufl i na nebezpečnější úseky a pak nevěděl, jak se dostat zpět na pevninu. Kolem řeky je úchvatná procházka. Přešli jsme Pašeráckou lávku a šli po druhém břehu zpět k autu. Cestou jsme lezli na skály a užívali si krásné přírody.
Dále jsme se jeli podívat na kostel Nanebevzetí Panny Marie v Neratově. Je to barokní kostel z 18. století, který ale bohužel během druhé světové války vyhořel. Po roce 2000 byl rekonstruován a dnes je zajímavý hlavně svou prosklenou střechou. Interiér kostela není klasicky barokní, ale spíše moderní. Například je tam mramorová kazatelna, sklenění andělé visící ze stropu a celkově je kostel velmi prosvětlený a je v něm příjemně. Rozhodně stojí za návštěvu.
Poslední zastávkou dnešního dne byl Šerlich (1027 m. n. m.). Je to další vrchol v Orlických horách, který tvoří hranici mezi Českem a Polskem. Zaparkovali jsme a vyšlapali k Masarykově chatě. Honza je nadšenec do lanovek, a tak si prohlížel hlavně ji. Já se kochala výhledem na okolí. Stavili jsme se v chatě na palačinku s borůvkami a se zmrzlinou. Lepší palačinku jsme nikdy neměli! Velmi chutná, poctivá, a hlavně plná borůvek. Stoprocentně doporučujeme! 😊 TIP: V létě je možnost půjčení koloběžek na Šerlichu. V zimě je to zase super oblast na běžkování.
Dále jsme si už jen užívali výhled z úbočí Šerlichu a jeli domů. Těšíme se na další výlety po naší krásné zemi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *